ALES Puan Hesaplama

Test bölümlerindeki doğru ve yanlış sayılarını aşağıdaki hesaplama aracına girdikten sonra hesapla butonuna basınız.

Sayfanın devamında bu konu hakkında merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.
ALES Puan Hesaplama Aracı
* Doldurulması zorunlu alanlar.
  1. Doğru / Yanlış
  2. / 50 Soru
  3. / 50 Soru
Sitene Ekle

İlgili Hesaplamalar

ALES nedir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının kısaltmasıdır. Daha çok yüksek lisans başvuruları için gerektiği sanılmasına rağmen, doktora başvuruları için de girilmesi gereken bir testtir. Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, yurt içi lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde, ilgili kurumların değerlendirme yapabilmesini sağlayan bir sınavdır.

Testler kaç soru var?

Sayısal ve sözel olmak üzere iki testten oluşan sınavda, her bölümde 50 olmak üzere toplam 100 soru bulunmaktadır.

Ne zaman yapılmaktadır?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yılda üç kez yapılır. Adaylar istediği dönemdeki oturuma girebilmektedir. Her zaman pazar günleri yapılır.

ALES puanı nasıl hesaplanır?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında alınan puan; adayın netleri, özel formüller ve geçmiş yıllardaki istatistiksel veriler kullanılarak hesaplanmaktadır. Testlerde 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.

ALES puanı kaç yıl geçerlidir?

Geçmiş yıllarda geçerlilik süresi 2 yıl olan sonuçları 31.07.2008 tarihinde resmi gazetede yayınlanan duyuruya göre 3 yıla çıkarılmıştı. 2017 yılında yapılan yeni bir değişiklikle sınav sonuçları açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli hale getirilmiştir.